Abdest üç kısımdır: Birincisi farz, İkincisi vacip, üçüncüsü menduptur. Farz; nafile ve cenaze namazları için, tilavet secdesi için, Kur’an-ı Kerim’i tutmak için abdest almak farzdır. Mushafı Şerifin yazısız kenarına elini dokundurmak için ve Kur’an tefsirleri eline almak için de abdest almak farzdır.
Kabe’yi tavaf etmek için abdest almak vaciptir.
Uykuya yatacağı zaman ve uyandıktan sonra abdest almak, devamlı abdestli olmak için (1) (Nurun ula nur olmak için) abdest üzerine abdest almak, bir mü’min kardeşinin bulunmadığı yerde arkasından konuştuktan sonra, yalan ve başka bir günah işledikten sonra, koğuculuk yaptıktan sonra, kötü bir şiir söyledikten sonra abdest almak, namaz dışında kahkaha ile gülünce, cenazeyi yıkadıktan sonra, abdesti varken her namaz için ayrı ayrı abdest almak, cünüp olunca yıkanmadan önce abdest almak, cünüp iken yemek yemek için, (2) tekrar cima etmek için abdest  almak, gazaplamnca (3) abdest almak, Kur’an okumak, hadis okumak ve nakletmek, dini ilimleri öğrenmeye başlamak, dini kitapları ele almak için, ezan, kamet ve hutbe okumak için, Peygamber Efendimiz- ’in kabrini ziyaret etmek, Arafat’ta vakfeye durmak, Safa ve Merve arasını say etmek için abdest almak menduptur.

(1) Resulüllah Efendimiz bir gece rüyasında Cennete girdi. Bilal- i Habeşi (r.a.)’nin önünden yürüdüğünü gördü. Ayak parmaklarının sesini işitti. Hz. Bilal’den bunu sordular. Hz. Bilal: "Ne zaman abdestim bozulursa hemen abdest alırım ve iki rekat nafile namaz kılarım" dedi.
(2) Cünüp iken abdest almadan yemek yemek ve su içmek fakirliği getirir.