Okunuşu:

“Allâhümme kesevtenî hâzessevbe felekelhamdi es’elüke min hayrihî ve hayri mâ sunia lehti, ve

eiuzu bike min şerrihî ve şerri mâ sunia leh.”

Manası: “Ey Allah’ım! Bu elbiseyi bana sen giydirdin. Sana hamdü senalar ederim. Bu elbiseyi sıhhatli olarak giymek (yapılış gayesini uygun) ve iyi işlerde eskitmemi senden diliyorum. Bunun şerrinden yapılışın şerli yapılmış olmasının şeninden sana sığınırım.”

Peygamberimiz, elbiselerini giyerken ve çıkarırken isimlerini söylerdi. Biz de söyleyebiliriz. Meselâ ceket, gömlek, palto, pardösü, pijama gibi ne giyiyorsak onu söyleyip duâda ismiyle anabiliriz. Çıkarırken de aynen zikir edebiliriz.

“Ya Rabbi, senin isminle gömleğimi çıkarıyorum. Bismillâhillezî lâ ilahe illâhü” diyebiliriz. Giyinirken bu duâyı da okuyabilir:

Okunuşu: “Elhamdülillâhillezî kesânî hâzâ ve ıezakanîhî min gayri havlin minnî ve lâ kuvvetin.”

Manası: “Allahü Teâlâ’ya hamdü senalar olsun ki,ben hiçbir gıiç ve kuvvet harcamadan bu elbiseyi bana nzık olarak verdi ve giymemi nasib etti.”

Evet giyinme ve kuşanma esnasında bu duâlan okumak gerçekten ve çok faziletli ve sevaplıdır. Peygamberimiz giyim vekuşam esnasında bu duâları okumuş ve biz ümmetlerine öğretmiştir. Elbise giyinirken sağdan başlanır. Hep sağ tarafımızdan giymeye alışalım.