Miraç Kandilinde Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler

Miraç Kandili, İslam dininde önemli bir gecedir ve bu gece özel bir ibadet yapılması önerilir. Bu gece için belirli bir dua olmamakla birlikte, aşağıdaki dualar Miraç Kandili'nde okunabilecek bazı dualardan bazılarıdır:

Subhanallahi vel hamdulillahi, ve la ilahe illallahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim. (Allah'ın övgüsü ve hamdi O'na, O'ndan başka ilah yoktur ve O, büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve azim Allah'tandır. Ey Allahım! Efendimiz Muhammed'e, ailesine ve arkadaşlarına salât eyle.)

Allahümme innî es'eluke bi-nûri yennebiyyike muhammedin, vel-mûrimi indake fi mâ bâle min şuhûrı seneh, en tucerribe kalbî ileyke ve tucellî bihi an nâri vennâri anî. (Ey Allahım! Nurunu, peygamberin Muhammed'in getirdiği ve senin katında olan bu senenin ay ve günlerinde senin yanına yaklaşmak ve onunla cehennemden korunmak için sana yalvarıyorum.)

Allahümme innî es'eluke yâ dâfeal bahri va sahibal makâmât. (Ey Allahım! Denizin sahibi ve makamların sahibi! Sana yalvarıyorum.)

Bu duaların yanı sıra, Miraç Kandili gecesi yapılacak ibadetler arasında Kur'an-ı Kerim okumak, tesbih çekmek, nafile namaz kılmak, sadaka vermek ve Allah'a dua etmek de yer alır.